A világtörténelem egyetlen dokumentuma sem változtatta meg annyira a világot a jobb irányba, mint a tízparancsolat. A nyugati civilizáció – a civilizáció, amely többek között megalkotta az egyetemes emberi jogokat, megteremtette a nők egyenjogúságát, véget vetett a rabszolgaságnak, megteremtette a parlamentáris demokráciát – nem fejlődött volna ki nélkülük. Látod, ezek a parancsolatok ma is ugyanolyan aktuálisak, mint amikor több mint 3000 évvel ezelőtt adták őket. Sőt, annyira aktuálisak, hogy a tízparancsolat az egyetlen, ami szükséges egy jó világ megteremtéséhez, egy zsarnokságtól és kegyetlenségtől mentes világhoz.
Képzeljünk el egy pillanatra egy olyan világot, amelyben nem lenne gyilkosság vagy lopás. Egy ilyen világban nem lenne szükség hadseregekre, rendőrségre vagy fegyverekre… férfiak, nők és gyerekek bárhol, a nap bármely szakában és éjjel is sétálhatnának anélkül, hogy attól kellene tartaniuk, hogy megölik vagy kirabolják őket!
Képzeljünk el továbbá egy olyan világot, amelyben senki sem áhítozik arra, ami a szomszédjáé, egy olyan világot, amelyben a gyermekek tisztelik anyjukat és apjukat, és a családi egység virágzik, egy olyan világot, amelyben az emberek betartják a hazugság tilalmát. A jó világ receptje mind benne van ebben a tíz magasztos parancsolatban. De van egy bökkenő.
Mi teszi a tízparancsolatot megdönthetetlenné?
A tízparancsolat azon a meggyőződésen alapul, hogy azokat egy olyan hatalom adta, amely magasabb rendű, mint bármely ember, király vagy kormány. Ezért állítja a tízparancsolatot a következőket: ISTEN MONDTA MINDEZEKET A SZAVAKAT.
Látjátok, ha a tízparancsolatot, bármilyen nagyszerű is, bármilyen emberi tekintély adta volna, akkor bárki megkérdezhetné: „Ki ez az ember Mózes?”. „Ki ez a király vagy királynő?” „Ki ez a kormány, hogy megmondja nekem, hogyan viselkedjek?”
Miért nélkülözhetetlen tehát Isten a tízparancsolathoz? Hogy a lehető legegyszerűbben fogalmazzak, ha nem Isten az, aki kimondja, hogy a gyilkosság rossz… akkor a gyilkosság moralitása a homályba vész és vita tárgyává válik. Igen, ez ma sokaknak érthetetlennek, sőt abszurdnak tűnik!
Sokan talán azt gondolják: „Ez most azt jelenti, hogy nem lehetsz jó ember, ha nem hiszel Istenben?”. Hadd válaszoljak a lehető legvilágosabban. Én nem ezt mondom. Természetesen vannak jó emberek, akik nem hisznek Istenben, ahogyan vannak rossz emberek is, akik hisznek! És sokan gondolhatják azt is, hogy „hiszem, hogy a gyilkosság rossz, nincs szükségem arra, hogy Isten megmondja nekem”. Nos, ez a válasz csak félig igaz.
Nincs kétségem afelől, hogy például ha ateista vagy, és azt mondod, hogy szerinted a gyilkosság rossz, akkor szerinted a gyilkosság rossz. De bocsáss meg – neked mégiscsak szükséged van arra, hogy Isten megmondja neked. Mindannyiunknak szüksége van arra, hogy Isten megmondja nekünk.
Még ha Isten és a tízparancsolat nélkül magadtól rájöttél is, hogy a gyilkosság helytelen, honnan tudod, hogy helytelen? Az a helyzet, hogy nem tudod, mert Isten nélkül a jó és a rossz csak személyes meggyőződés vagy személyes vélemény… pl. én azt gondolom, hogy a bolti lopás rendben van, te nem. Ha nincs Isten, akkor minden erkölcs csak vélemény és hit, és ezt gyakorlatilag minden ateista filozófus elismerte.
Tiszteld Isten szerzőségét a Tízparancsolatban
Egy másik probléma azzal a nézettel, hogy nincs szükséged Istenre ahhoz, hogy elhidd, hogy a gyilkosság helytelen… sok ember nem osztotta vagy nem osztotta ezt a nézetet. És nem kell nagyon messzire visszamenni a történelemben, hogy ezt bebizonyítsuk.
A 20. században a kommunista társadalmakban és a nácizmus alatt emberek milliói öltek meg kb. 100 millió embert, és ebben még nincs benne egyetlen háborúban megölt katona sem. Tehát ne bízzunk túlságosan abban, hogy az emberek képesek egy felsőbb tekintély nélkül eldönteni, mi a jó és mi a rossz.
Túlságosan könnyű egy kormány, egy demagóg, egy ideológia által befolyásolva lenni, vagy racionalizálni a rosszat, amit teszünk, azzal, hogy „nem is igazán rossz”. És még ha rá is jövünk, mi a helyes és mi a helytelen, Istenre akkor is szükség van.
Azok az emberek, akik tudják a különbséget jó és rossz között, állandóan rosszat tesznek! De tudod, hogy miért? Mert azt hiszik, hogy senki sem figyel. Ha azonban felismered, hogy Isten az erkölcsi törvény forrása, akkor azt hiszed, hogy Ő mindig figyel. Tehát még ha ateista is vagy, akkor is azt szeretnéd, hogy az emberek a tízparancsolat erkölcsi törvényei szerint éljenek. És még egy ateistának is el kell ismernie, hogy minél több ember hisz abban, hogy Isten adta őket, és ezért nem csak vélemény, annál jobb lenne a világ.