Miről emlékezik meg a húsvét vasárnap? Miért üresek a húsvéti tojások? Benne van-e a húsvéti nyuszi a Bibliában? Íme, amit erről a keresztény ünnepről tudni kell.
Bár az országok és az egyházak egyedi módon emlékeznek meg az ünnepről, sokak számára az ünneplés túlmutat húsvét vasárnapján, és egészen pünkösd vasárnapjáig tart. Ez a család, az emlékezés és az ajándékozás, valamint az ünneplés ideje.
Azok a keresztények, akik a húsvétot megelőző 40 napos nagyböjtben lemondtak valamiről, nagycsütörtök éjjelén, amely idén április 14-re esik, ismét hódolhatnak az élvezeteknek.
Ha kíváncsi vagy, hogy mit jelentenek a nagyhét – a húsvét napját megelőző napok -, miért szokás ilyenkor tojást adni, és milyen ünnepségek zajlanak világszerte, olvass tovább …
Mikor van idén húsvét?
Húsvét vasárnapja 2022-ben április 17-re esik. Mivel mozgatható ünnep, a húsvét időpontja minden évben változik, de mindig március 22. és április 25. közötti vasárnapra esik.
A 325-ben tartott nikaiai zsinat úgy rendelkezett, hogy a húsvétot a márciusi tavaszi napéjegyenlőséget követő első teliholdat követő vasárnapon kell ünnepelni.
Az ünnepi hét, vagyis a nagyhét a pálmavasárnappal kezdődik, amely idén április 10-re esett. Az ezt követő legjelentősebb napok a nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat, majd húsvétvasárnap. Egyes országokban a húsvéthétfőt is megtartják.
Nagycsütörtökön a lábmosásra és az utolsó vacsorára emlékeznek, nagypénteken Jézus keresztre feszítésére, nagyszombaton pedig az Örömszombatnak is nevezett nagyszombaton a húsvétvasárnapra készülnek.
Mi a virágvasárnap?
A virágvasárnap 2022-ben április 10-re, vasárnapra esett, egy héttel húsvétvasárnap előtt.
Ez egy másik mozgó ünnep. Az evangéliumok szerint pálmavasárnap érkezett meg Jézus Jeruzsálembe, ahol hívei fogadták.
Mi a húsvétvasárnap?
Húsvét vasárnapja jelzi azt a napot, amikor a keresztények szerint Jézus Krisztus feltámadt a halálból.
A Biblia szerint miután Jézust keresztre feszítették, testét levették a keresztről, és egy barlangba helyezték. A bejárat fölé követ tettek, hogy senki ne tudja ellopni a testet, és római őrök álltak kint.
Az evangéliumok szerint a keresztre feszítés utáni harmadik napon Jézus feltámadt, és megjelent Mária Magdolnának, az egyik tanítványának.
A húsvét munkaszüneti nap?
A keresztény országokban a húsvétot munkaszüneti napként tartják, pénteken és hétfőn az iskolák és a munkahelyek zárva tartanak, így egy hosszú hétvége jön létre.
Egyes országokban, például Dániában, Norvégiában és Izlandon a nagycsütörtök is munkaszüneti nap, míg más országokban, például az Egyesült Államokban a húsvéthétfő nem számít munkaszüneti napnak.
Miért adnak az emberek csokoládétojást húsvétkor?
A tojás a kereszténységben régóta a termékenység és az újjászületés szimbólumaként kapcsolódik a húsvéthoz.
Évekkel ezelőtt az emberek csirketojást festettek vagy festettek, hogy megajándékozzák egymást, és a piros színt kedvelték, hogy Krisztus vérét szimbolizálják ezzel.
Manapság a nyugati kereszténységben az emberek csokoládétojást adnak egymásnak, amely hagyományosan belül üres, hogy Jézus üres sírját jelképezze.
A húsvéti nyuszi egy vallásos történet?
A nyulak a tavasz szimbólumai, és elválaszthatatlanul összekapcsolódtak a húsvéttal.
A húsvéti nyuszi nem szerepel a Bibliában, hanem a német néphagyományban a húsvéti nyúl történetéből származik, amely lutheri eredetű.
A Mikuláshoz hasonló mese szerint a húsvéti nyúl megítélte, hogy a gyerekek az adott évben jók vagy rosszak voltak-e. A jó gyerekeket színes tojásokkal, édességgel és játékokkal jutalmazta.
Hogyan ünneplik a keresztények hagyományosan a húsvétot?
Amellett, hogy a húsvétnak súlyos vallási szimbolikája van, a húsvét a család ünnepe is, és sokan összegyűlnek az étkezések és ünnepségek alkalmával. Miután a keresztények lemondtak egy bizonyos ételről a nagyböjt idején, megkóstolhatják azt, amitől korábban tartózkodtak, és a csokoládé népszerű választás.
Hagyományosan a húsvéthoz különböző szezonális ételek kapcsolódnak, például a bárányhús, a tavaszi zöldségek, a forró keresztes kalács és a húsvéti kenyér, amelyek összetevői országonként eltérőek. A forró keresztes kalácsot hagyományosan nagypénteken fogyasztják, és a keresztre feszítést jelképezi.
A húsvéti tojáskeresést nyilvánosan vagy otthon is lehet tartani, és húsvéti kosarakat lehet fonni és díszíteni.
A nyugati kereszténységben a középkor óta sütnek Simnel-süteményt. A marcipánnal töltött gyümölcsös süteményeket hagyományosan az anyák napjához kötik, és húsvétkor fogyasztják.
Hogyan ünneplik a húsvétot világszerte?
Bár a felvonulások világszerte népszerűek, beleértve a házi készítésű húsvéti főkötők viselését is, világszerte sokféle hagyomány létezik. Bermudán az emberek nagypénteken a sziklák tetejére mennek sárkányt eregetni, míg Finnországban a fiatal lányok nagyszombaton húsvéti boszorkánynak öltöznek, és házról házra járva fűzfaágakkal űzik el a gonosz szellemeket. Hálából csokoládétojást kapnak.
A napóleoni időkre visszautalva a franciaországi Haux városában húsvéthétfőn óriási omlettet szolgálnak fel a főtéren. A 15 000 tojásból álló omlett akár 1000 embert is megetethet.
Az olaszországi Firenzében a helyiek már 350 éve ugyanezt a hagyományt ünneplik. A Scoppio del Carro, vagyis a „szekér robbanása” során egy díszes, tűzijátékkal megpakolt szekeret 15. századi jelmezeket viselő emberek tologatnak a város utcáin. A Duomo előtt megállva a firenzei érsek a húsvéti mise alatt meggyújtja a gyújtózsinórt, amely kivezet a kocsihoz, és élénk tűzijátékot rendez.
Mi nálunk pedig jól ismert szokás Húsvéthétfői locsolkodás. A versmondással egybekötött locsolkodás után a locsolók díszített hímes tojásokat, süteményeket, a felnőttek pedig általában valamilyen házi készítésű alkoholos italt kapnak.